Ogłoszenie 

części samochodowe Tarcze, hamulce części samochodowe iparts.pl

felgi - sklep internetowy sportwheels.pl

felgi - sklep internetowy ucando.pl


Poprzedni temat «» Następny temat
[A8/S8 ALL] Wystawanie koła poza obrys samochodu  
Autor Wiadomość
danishow 
Moje A8



Rocznik: 2008
Silnik cm3: 4200
Skrzynia: TT 6 Gang
Zasilanie: PB
Imię: Daniel
Jeżdzę: Touareg V8 420KM
Pomógł: 130 razy
Wiek: 41
Dołączył: 02 Sty 2015
Posty: 3733
Skąd: Leiningen - DE
Wysłany: 2016-12-20, 20:37   

W DE jest jasno napisane, że bieżnik ma być schowany w nadkolu (patrząc od góry) natomiast felga może wystawać 5cm. W Polsce było i o ile nic się nie zmieniło jest podobnie ...chodzi tylko i wyłącznie o bieżnik.
_________________
MOJE A8 - WYDECH
 
 
CINEK 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tip.F1 GNU
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Marcin
Jeżdzę: A8 D3 BFM
Pomógł: 70 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 4014
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: 2016-12-20, 20:49   

Dokladnie tez mi tak wiadomo jak pisze Dani...a widzac te wszystkie golfiny I i II jak rowniez BeeMWuuu seriiiii 3 w ktorych to gleba i szeroko wystajace kolo to mysl przewodnia własciciela owych aut, jasnym jeste mundurowi nie reaguja na tego typu "tuning" i nie spotkalem sie aby kogos z tego powodu zatrzymali <bezradny>
_________________
to nie jest zwykły napęd...to
 
 
gonias 
Moje A8



Rocznik: 1994
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic 4hp
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Mateusz
Jeżdzę: A8 D2
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 23 Sty 2012
Posty: 208
Skąd: Turek (WLKP)
Wysłany: 2016-12-20, 21:25   

W DE macie racje - prawo mówi jasno o schowanym bieżniku opony, więc rant felgi może wystawać przy naciągniętej oponie.

W PL - "zgodnie z RMI z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia oraz załącznika Nr 6 par. 1 pkt 4 tegoż rozporządzenia żadne elementy pojazdu oprócz lusterek, świateł bocznych i elementów elastycznych nie mogą wystawać po za obrys pojazdu"

Moje drugie autko mam na mega glebie negatywach, naciągach i wystających felgach więc zaznajomiłem się już z tym tematem bardzo dobrze.
Pamiętam że była rozmowa o tym na zlocie a8team i właśnie bardzo się zdziwiłem że Martin twierdził że przy naciągu felga może wystawać i nie zabiorą dowodu, ale przepisy nic się nie zmieniły i za wystającą felgę w dalszym ciągu jest zabierany dowód rejestracyjny!.

Rozmawiałem również ze znajomym z drogówki i to samo mi powiedział: felga ani opona nie może wystawać poza obrys pojazdu, czemu tak jest ? a w DE może wystawać ? - Tego już nie wiem... Jakie to zagrożenie stwarza ? również tego nie wiem...

Więc wracając do tematu, dlatego też ścigani i zatrzymywani są na kontrolę - miłośnicy german-style JDM, stance itp w Polsce, ale są na to dwie drogi:
Przy kontroli pojazdu przez policję - Nie dajemy dowodu rejestracyjnego, wtedy dostajemy mandat od 50zł wzwyż, ale zatrzymujemy nasz dowód w kieszeni. Lecz również zależy na kogo trafimy, bo Pan policjant również może stwierdzić że przez nasze wystające felgi stwarzamy niebezpieczeństwo na drodze i wtedy musi zostać zamówiona laweta, jeżeli nie załatwimy lawety samemu, odholują auto na nasz koszt - dość częste zjawisko na większych zlotach.
Druga droga jest taka, w obrys pojazdu kwalifikują się złożone lusterka, więc możemy się tłumaczyć - że złożone lusterka to również obrys i wcale nasze felgi nie wystają, ale w większości przypadków jest to zbędne tłumaczenie i dowód jest zabierany.

Więc dla wszystkich którzy twierdzą że felga może wystawać - Przejdźcie się na pobliski komisariat policji i poproście kogoś od wydziału ruchu drogowego i pozmawiajcie na ten temat. :)

Pozdrawiam Mateusz <okok>
 
 
blastx 
Moje A8


Rocznik: 2008
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Grzegorz
Jeżdzę: A8 D3 2008 4.2 TDI
Wiek: 39
Dołączył: 27 Mar 2016
Posty: 117
Skąd: Zakopane
Wysłany: 2016-12-20, 21:35   

Czyli generalnie ch(..)nia. Nosiłem się z zamiarem kupna ładnych felg Rohana RC10 20x11 ET28, ale jednak troszkę będą wystawały. A co jak będę gdzieś w trasie 500 km od domu i mi policja zrobi kuku:/

Damn it!
_________________
--== A8 4EVER ==--
 
 
gonias 
Moje A8



Rocznik: 1994
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic 4hp
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Mateusz
Jeżdzę: A8 D2
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 23 Sty 2012
Posty: 208
Skąd: Turek (WLKP)
Wysłany: 2016-12-20, 22:06   

blastx napisał/a:
Czyli generalnie ch(..)nia. Nosiłem się z zamiarem kupna ładnych felg Rohana RC10 20x11 ET28, ale jednak troszkę będą wystawały. A co jak będę gdzieś w trasie 500 km od domu i mi policja zrobi kuku:/

Damn it!


Niestety nasze prawo już takie jest <bezradny> . Policjant może zabrać dowód za samo podejrzenie np za głośnego wydechu czy za ciemnych szyb, ale to wszystko zależy na kogo się trafi, jedni pogadają pogadają i puszczą a inni będą się doczepiać ... <blee>
 
 
blastx 
Moje A8


Rocznik: 2008
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Grzegorz
Jeżdzę: A8 D3 2008 4.2 TDI
Wiek: 39
Dołączył: 27 Mar 2016
Posty: 117
Skąd: Zakopane
Wysłany: 2016-12-20, 23:29   

A tak w ogóle to jest jakiś sposób, żeby obliczyć jaka szerokość felgi nie będzie wystawała poza obrys, znając jej szerokość + odsadzenie ?
_________________
--== A8 4EVER ==--
 
 
CINEK 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tip.F1 GNU
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Marcin
Jeżdzę: A8 D3 BFM
Pomógł: 70 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 4014
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: 2016-12-21, 10:07   

blastx proszę o kulturalne wyrażanie się <onienie>
_________________
to nie jest zwykły napęd...to
 
 
blastx 
Moje A8


Rocznik: 2008
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Grzegorz
Jeżdzę: A8 D3 2008 4.2 TDI
Wiek: 39
Dołączył: 27 Mar 2016
Posty: 117
Skąd: Zakopane
Wysłany: 2016-12-22, 21:32   

Czy felga 20'' o szerokości 10'' odsadzenie 33 będzie wystawała poza obrys? Jak to policzyć?
_________________
--== A8 4EVER ==--
 
 
drago_o 
Moje A8



Rocznik: 2004
Silnik cm3: 3936
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Karol
Jeżdzę: A8 D3
Pomógł: 184 razy
Wiek: 33
Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 6704
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2016-12-22, 21:34   

Ja bym na zdjętym kole powiesił na jakiejś taśmie powiesił kamień na sznurku do błotnik. Zmierzył odległość piasty od sznurka zwisającego swobodnie w dół. Dla poprawienia wyników mozna lewarkiem za zwrotnicę lekko do góry. Cale przeliczasz na mm, odsadzenie znasz, i włala :P
_________________
Moje D3:
http://www.fotosik.pl/u/dragonek1990/album/1562323
Chomik pełen informacji, instrukcji (EN/PL):
http://chomikuj.pl/drago_o/VAG
 
 
ernesto 
Moje A8



Rocznik: 1996
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic 5HP24
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Ernest
Jeżdzę: A8 D2 S-line
Pomógł: 100 razy
Wiek: 39
Dołączył: 06 Wrz 2011
Posty: 3502
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2016-12-24, 08:07   

Cytat:
§11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się: (…)
10) w błotniki lub inne elementy nadwozia lub podwozia, o szerokości nie mniejszej niż szerokość opony(…) (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia)

Cytat:

Pojazdy samochodowe i przyczepy przeznaczone do łączenia z tymi pojazdami
§ 10. 1. Pojazd samochodowy powinien być wyposażony:
[...]
9) w błotniki lub inne elementy nadwozia lub podwozia, o szerokości nie mniejszej niż szerokość opony, (...); ponadto błotniki samochodów osobowych i motocykli, przy masie własnej pojazdu, powinny odpowiadać następującym warunkom:
a) kąt opasania koła przez błotnik powinien być taki, aby obejmował co najmniej z przodu 30° i z tyłu 50° od pionowej płaszczyzny przechodzącej przez oś koła,
b] odległość między zewnętrzną krawędzią błotnika a osią koła w wymaganym kącie opasania nie może być większa niż dwukrotna wartość statycznego promienia opony,
c) najniższy punkt przecięcia tylnej krawędzi błotnika lub innego elementu pełniącego jego funkcję w płaszczyźnie symetrii opony nie może znajdować się wyżej niż 150 mm ponad poziomą płaszczyzną przechodzącą przez oś koła;

Zależy jak interpretować szerokość błotnika. A konkretniej gdzie się on zaczyna jeżeli za początek przyjmiemy tą część w głębi nadkola.

Jest jeszcze coś takiego: zgodnie z RMI z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów, oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, oraz załącznika Nr 6 par. 1 pkt 4 tegoż rozporządzenia żadne elementy pojazdu oprócz lusterek, świateł bocznych i elementów elastycznych nie mogą wystawać po za obrys pojazdu.


Z kolei nie wiadomo jak to wszystko do końca interpretować. Bo w Polsce niby jest to zabronione ale.








U mnie wyglądało to tak i z podbiciem przeglądu nie było problemu, diagnosta twierdził, że bieżnik nie może wystawać, z kolei podczas kontroli mówią co innego <bezradny>
_________________
Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Ernesta.

Administratorzy, moderatorzy i klubowicze.

 
 
blastx 
Moje A8


Rocznik: 2008
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Grzegorz
Jeżdzę: A8 D3 2008 4.2 TDI
Wiek: 39
Dołączył: 27 Mar 2016
Posty: 117
Skąd: Zakopane
Wysłany: 2016-12-25, 00:08   

Czyli wszystko zależy od interpretacji prawa. Ci policjanci, którzy uważają, że bieżnik nie może wystawiać to nie zatrzymają dowodu, a ci którzy twierdzą, że ani bieżnik ani felga nie może wystawać, to nie będą nawet dyskutować. Na którego się trafi ? Czysta loteria.
_________________
--== A8 4EVER ==--
 
 
CINEK 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tip.F1 GNU
Zasilanie: PB+LPG
Imię: Marcin
Jeżdzę: A8 D3 BFM
Pomógł: 70 razy
Wiek: 39
Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 4014
Skąd: Konstantynów Łódzki
Wysłany: 2016-12-25, 23:10   

Chyba ze jak wyżej, powie się ze w obrys auta wchodzą lusterka i wtedy tylko trzeba liczyć ze to przejdzie...

Z drugiej zas strony dziwne, ze nie ma tego prawnie na tyle uregulowanego aby byli dla zwykle go laika zrozimiale <bezradny>
_________________
to nie jest zwykły napęd...to
 
 
FOSS 
Moje A8



Rocznik: 2003
Silnik cm3: 4.2Q
Skrzynia: Tip.Sport F1
Zasilanie: PB
Imię: Damian
Jeżdzę: A8 D3
Pomógł: 189 razy
Wiek: 48
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 5844
Skąd: WPR
Wysłany: 2016-12-26, 12:46   

martin_rs4 napisał/a:
Z drugiej zas strony dziwne, ze nie ma tego prawnie na tyle uregulowanego aby byli dla zwykle go laika zrozimiale <bezradny>

To normalne w tym kraju... tak jak przepisy dotyczące jazdy po rondzie... wszystko dokładnie opisane i jak zwykle wszystko zależy od interpretacji przepisów :/
_________________
* FOSS motorsport * (PL-Warszawa)
inspekcje przed zakupem
serwis, części zamienne nowe i używane
serwis mobilny, serwis door2door
modyfikacje, przeróbki, tuning

-
 
 
blastx 
Moje A8


Rocznik: 2008
Silnik cm3: 4.2
Skrzynia: Tiptronic
Zasilanie: ON
Imię: Grzegorz
Jeżdzę: A8 D3 2008 4.2 TDI
Wiek: 39
Dołączył: 27 Mar 2016
Posty: 117
Skąd: Zakopane
Wysłany: 2016-12-26, 18:45   

Zamiast 50 różnych wytycznych, które mówią jak koło ma być ustawione względem jakiej płaszczyzny, która ma być pochylona do jakiegoś elementu o ileś stopni ale nie więcej niż tangens różnicy długości cięciwy stożka ściętego do prostopadłej osi symetrii rombu, który opisany na trójkącie równobocznym o długości podstawy jest mniejszy niż iloczyn różnicy tych dwóch wyliczonych wcześniej składowych do sumy kątów tego trójkąta..... to wystarczyłby zwyczajny zapis: Żaden element koła (opona i felga) nie może wystawać poza obrys samochodu. Do obrysu samochodu nie wlicza się lusterek.
Proste, zrozumiałe i logiczne:)

Pozdrawiam wszystkich i życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku!

[ Dodano: 2016-12-29, 23:45 ]
Jeszcze dopytam, bo nie jestem pewien: Im większa liczba ET tym koło będzie bardziej, czy mniej wystawać ?
_________________
--== A8 4EVER ==--
 
 
danishow 
Moje A8



Rocznik: 2008
Silnik cm3: 4200
Skrzynia: TT 6 Gang
Zasilanie: PB
Imię: Daniel
Jeżdzę: Touareg V8 420KM
Pomógł: 130 razy
Wiek: 41
Dołączył: 02 Sty 2015
Posty: 3733
Skąd: Leiningen - DE
Wysłany: 2016-12-29, 23:50   

blastx napisał/a:
Im większa liczba ET tym koło będzie bardziej, czy mniej wystawać ?
Większe ET - koło bardziej schowane, im mniejsze tym bardziej wystaje.
_________________
MOJE A8 - WYDECH
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime

opony samochodowe felgi - sklep internetowy sportwheels.pl
części samochodowe ucando.pl części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Myjki ciśnieniowe Stiga

Prywatność.